A program alkalmas öt praxis elkülönített nyilvántartására, 99 asszisztens tevékenységének rögzítésére. Összesen 999.999 paciens, és 999.999.999 rendelési lap rögzíthetõ. Ezenkívül lehetõség van csatolt orvosdiagnosztikai eszközök méréseredményeinek adott beteghez kapcsolására (hordozható EKG készülékek, holter monitor, ultrahangos arcüregvizsgáló készülék, bidirekcionális érdoppler, vérkomponens meghatározó készülék és terheléses eszközök), valamint azon orvosok részére, akik rendelõn kívül is látnak el orvosi feladatokat lehetõséget biztosít arra hogy vizsgálataik eredményét hordozható, alacsony árfekvésü elektronikus noteszekben tárolják, majd ezek adatait az UTILIS 1.0 alapellátási rendszerben rögzítsék, így ezek az eredmények is viszontláthatóak, és részét képzik a különbözõ kimutatásoknak.
Nagy elõnye, hogy tartalmazza az orvos által eddig fáradságos és idõigényes adatmeghatározást kívánó müveletek elvégzését. Nevezetesen a teljes BNO kódrendszert, az összes törzskönyvezett forgalomban lévõ gyógykészítmény pontos megnevezését, aktuális árát, támogatottságát és rendelhetõségét. Az ország legteljesebb irányítószámjegyzékét, valamint a KSH által közzétett aktuális FEOR kódokat.
Ezek használata:
- BNO : kód- és névszerinti keresés, Népjóléti Minisztérium által közzétett csoportosítás. Az összes olyan diagnózis bevitelnél, ahol BNO kódokra van szükség, egy egyszerüen kezelhetõ segédablak teszi lehetõvé a néhány gombnyomással történõ kódbevitelt.
- Gyógykészítmények : a gyógyszerrendelésnél lehetõség nyílik a jelenleg forgalomban lévõ OEP vényformula automatikus kitöltésére. A gyógykészítmény kiválasztása a gyógyszer megnevezése elsõ néhány betüjének megadásával történik, az adott gyógykészítményrõl azonnal megállapítható annak ára, TB támogatottsága, rendelhetõsége. Amennyiben a gyógyszer közgyógyellátásra adható és a paciens, akinek rendeljük rendelkezik jelenleg érvényes közgyógyellátással, a program automatikusan jelöli a vényformulán a gyógyszer közgyógyra rendelését.
- Irányítószámok : a paciens alapadatainak kitöltésekkor a lakás és a munkahely városának kitöltésekor elég magadni a város nevének elsõ néhány betüjét, majd az ENTER billentyü leütésekor a program automatikusan felkínálja az ilyen betükkel kezdõdõ városneveket, a hozzájuk tartozó irányítószámokkal egy kinyíló ablakban, ahol a keresett város kiválasztása után a város pontos neve és az irányítószáma beíródik a megfelelõ mezõkbe.
- FEOR kódok : a paciens alapadatainak megadásánál meg kell adni a foglalkozást és a hozzátartozó FEOR kódot is. Mivel programunk tartalmazza a KSH álltal közzétett legfrissebb kódokat, így a városbevitelhez hasonlóan a foglalkozás megnevezése elsõ néhány betüjének megadása és az ENTER billentyü leütését követõen kiválaszthatjuk a pontos foglalkozást a hozzátartozó FEOR kóddal együtt. Ha a paciens tudja FEOR kódját ennek beírásával a foglalkozás szöveges megnevezése automatikusan beírásra kerül, ha a megadott FEOR kódhoz az adatbázisban nem található megnevezés, egy kinyíló ablakban az új FEOR kódot és megnevezést letárolhatjuk, így bõvítve a rendszer adatbázisát.
A rendszer segítségével az orvos el tud végezni gyakrlatilag minden, a praxisbában elõforduló tevékenységet, kimutatásokat és statisztikát készíthet, nyomon követheti egy általa létrehozott betegcsoport egyedeinek állapotváltozásait.
A rendelés során lehetõsége nyílik a paciens teljeskörü vizsgálatára, mely során a program képes rögzíteni minden felvett adatot (Testsúly, magasság, pulzus, vérnyomás, orvosi tevékenység, státusz, diagnózis, therápia, nõvér tevékenység, gyógyszerrendelés, megjegyzés). A testsúly és magasság alapján a rendszer automatikusan kiszámítja a BMI (Body Mass Index) értéket, majd egy szöveges kiértékelést ad errõl. A diagnózist BNO kódok alapján rögzíti. Ezek meghatározásához a program hatékony segítséget nyújt, ugyanis egy BNO kódot meghatározhatunk név szerint, kód szerint ill. a Népjóléti Minisztérium által közzétett csoportosítás szerint is. A gyógyszerrendelés során az Egészségügyi Közlönyben közzétett aktuális gyógyszerlistából választhatjuk ki a felírni kívánt gyógykészítményt. A gyógyszer kiválasztása során a rendszer jelzi a gyógyszerek aktuális árát, támogatottságát és rendelhetõségét. A gyógyszer kiválasztását követõen meghatározhatjuk a dózist és a kiszerelést. A program kívánságra OEP vényt nyomtat, valamint késöbbi kimutatások céljából eltárolja a gyógyszerrendelést a beteghez.. Minden egyes rendelési laphoz korlátlan hosszúságú megjegyzés füzhetünk, mely a késöbbi visszakeresésekkor megtekinthetõ. Egy beteghez megadhatunk therápiás lapot is, melyen 17 gyógyszert, valamint szedési útmutatót tárolhatunk. A vényíráskor errõl a lapról is írhatunk fel gyógyszert.
A rendszer lehetõséget biztosít arra, hogy egy napi tevékenység során a beteget táppénzre vegyük, táppénzjogosultságát felülvizsgáljuk, ill. táppénzrõl kiírjuk. Ezen kívül kérhetünk laborvizsgálatokat, megtekinthetjük a beérkezett laborvizsgálatokat, jogosítvány felülvizsgálatot végezhetünk, visszarandelhetjük a beteget. A laborkérés ill. eredmény beérkeztetés megoldható rendszerünkel elektronikus formában is, modem segítségével, mely egyedülálló az országban.
A paciensrõl a rendszer nyilvántartja ill. meghatározza az alábbi adatokat : személyi alapadatok, életvitel, alapbetegségek, átélt betegségek, fizikai állapot, veszélyeztetõ tényezõk, alapstátusz, család, környezet.
A rendszer a következõ kimutatásokat és statisztikákat készíti el a tárolt adatok alapján automatikusan : ambuláns jelentés, átlagos ápolási idõk, betegkarton, beutalások függõben, BNO kimutatás forgalomból, BNO kimutatás anamnézisbõl, BNO kimutatás táppénzekbõl, elmaradt elõjegyzések, elõjegyzett betegek, forgalmi morbiditás, forgalmi napló, forgalmi percátlag, forgalmi statisztika, gyógyszerrendelés, gyógyszer összesítõ, heti jelentés (táppénz), hiányos törzskarton, keresõképtelenek, kiadott táppénzes napok, kiugró táppénzek, korcsoport analízis, közgyógyellátottak, KSH gondozási statisztka, leletek listája, morbiditási statisztika, nõvérnapló, paciens nyilvántartás, praxisba bejelentkezettek, rendelési lap, rizikószemélyek, táppénzes karton, táppénzes napló, távoztatott személyek, útnyilvántartás, vizsgálatra behívandók.
Az adatok felviteléhez nagy segítséget nyújtanak az orvos által bõvíthetõ beviteli listák, melyek segítségével a gyakran használt kifejezések néhány gombnyomással könnyen bevihetõk.
1997 végétõl az UTILIS 1.0 rendszer hivatalosan jut hozzá az aktuális gyógyszerárakhoz az OEP, az Egészségügyi Minisztérium és a Magyar Orvoskamara segítségével, és támogatásával.
Ha tájékoztatónk felkeltette érdeklõdését kérjük keresse irodánkat, hogy ingyenes bemutatóprogramot tudjunk küldeni önnek.
Tel/fax : (1) 418-02-70, (20) 9-524-536